Tájékoztatjuk, hogy a honlap szöveges fájlokat, ún. „adatmorzsákat“ (cookie-kat) használ anonimizált látogatottsági információk gyűjtése céljából, valamint bizonyos szolgáltatások ezek nélkül nem lennének elérhetőek. A honlap további használatával hozzájárulását adja a cookie-k tárolásához és felhasználásához. További információért olvassa el adatvédelmi irányelveinket.

 

Termékek Menü

C-vitamin – a hatásain túl...2

A múltkori bejegyzésünkben a C-vitamin megjelenési formát taglaltuk, most a hatóanyagtartalom szemszögéből vizsgáljuk.

L-aszkorbinsav vs. D-aszkorbinsav

Mindenekelőtt érdemes néhány szót szólni arról, hogy létezik L-aszkorbinsav és D-aszkorbinsav. Ez utóbbi, szintetikus úton előállított vegyület, melyet a szervezet nem tud megfelelőképpen hasznosítani,  azaz sokkal nagyobb mértékben ürül ki, és ezáltal – arra hajlamosoknál – emelheti a vesekőképződés kockázatát. A bioaktív L-aszkorbinsav tekintetében ilyen mellékhatás, a fellelhető szakirodalom szerint, nem figyelhető meg.

A múltkori bejegyzésünkben a C-vitamin megjelenési formát taglaltuk, most a hatóanyagtartalom szemszögéből vizsgáljuk.

L-aszkorbinsav vs. D-aszkorbinsav

Mindenekelőtt érdemes néhány szót szólni arról, hogy létezik L-aszkorbinsav és D-aszkorbinsav. Ez utóbbi, szintetikus úton előállított vegyület, melyet a szervezet nem tud megfelelőképpen hasznosítani,  azaz sokkal nagyobb mértékben ürül ki, és ezáltal – arra hajlamosoknál – emelheti a vesekőképződés kockázatát. A bioaktív L-aszkorbinsav tekintetében ilyen mellékhatás, a fellelhető szakirodalom szerint, nem figyelhető meg.

Amennyiben egy étrendkiegészítőn csak annyi szerepel, hogy aszkorbinsav, akkor az szinte biztos, hogy a szintetikus, D-aszkorbinsavat tartalmazza, tehát számolnunk kell azzal, hogy a benne lévő hatóanyag mennyiségnek csak a töredéke hasznosul. Sajnos, teljesen természetes C-vitaminnal ritkábban találkozunk, és horror áron. Most már ugyan a dobozok többségén ott virít a csipkebogyó, vagy acerola cseresznye, azonban ha figyelmesen elolvassuk a hatóanyagtartalmat, akkor azt látjuk, hogy azokból legfeljebb néhány miligramm található benne. A hozzáadott csipkebogyó, vagy acerola tartalomnak viszont megvan az az előnye, hogy a bennük található bioflavonoidok, illetve enzimek segítik a C-vitamin felszívódását, tehát ne legyen lelkisimeretfurdalásunk, ha pénztárcánk gátat szab a teljesen természetes, de méregdrága C-vitamin megvásárlásának.

Egy biztos: szervezetünknek szüksége van C-vitaminra, és mivel az emberi szervezet képtelen azt önmaga előállítani, csak kívülről tudjuk bevinni. Nyugtathatnánk magunkat azzal, hogy a napi táplálékkal ezt meg is tesszük, de sajnos, az emberek többségét tekintve, ez nem igaz, ugyanis kutatások igazolták, hogy a zöldségek, gyümölcsök ma már csak töredékét tartalmazzák annak a C-vitamin mennyiségnek, mint korábban, másrészt jóval kevesebb friss zöldség és gyümölcs kerül az aszatalunkra, harmadrészt élelmiszereink nagy része feldolgozott,  hőkezelt,  tartósított, vegykezelt, és már nyomokban sem tartalmaz C-vitamint.

Oké, de mennyit?

A hivatalosan ajánlott napi C-vitamin bevitel ma is 60-100 g, ami meglehetősen csekély. Természetesen ez is több a semminél, de orvosok, természetgyógyászok 200 és 1000 mg közé teszik a napi szükséges mennyiséget.

A fellehető szakirodalom szerint 200mg C-vitamin az alapvetően egészséges és extrém környezeti hatásoknak nem kitett embereknél mondható elegendőnek, egyéb esetben mindenképpen érdemes növelni a dózist.

Az oxidatív stressz – és ma már ki az a szerencsés, akit nem ér ilyen hatás? – egyértelműen növeli a C-vitamin szükségletet, nagyobb mennyiségre van szükség továbbá lázas, fertőző megbetegedéseknél, legyengült immunrendszer esetén.

De mi is az az oxidatív stressz?  Oxidatív stresszt jelenthet például a szennyezett városi levegő és a dohányfüst, a tartósítószerek, nehézfémek, rovarirtók, gyomirtók, a nagymértékű fizikai megterhelés (sportolóknál), továbbá az egyes gyógyszerek (fogamzásgátlók, antibiotikumok) lebontása nyomán keletkező anyagok. Amennyiben ezekben érintettnek érzi magát, akkor mindenképpen ajánlott a magasabb C-vitamin bevitel.  Azonkívül télen, megfázásos időszakban is érdemes növelni a dózist, így szervezetünk eredményesebben tud védekezni a vírusokkal, baktériumokkal szemben.

Tanulmányok azt igazolják, hogy a többszöri, kisebb adagban történő bevitel hatásosabb, de a nyújtott felszívódású, vagyis retard formák megjelenésével, ennek csökkent a jelentősége. Persze, akinek a napi menetrendje lehetővé teszi a napi többszöri bevitelt, az maradjon annál, azonban aki legfeljebb arra tud figyelni, hogy reggel bekapjon egy tablettát, az válassza a nagy hatóanyagtartalmú, de mindenképpen retard változatot.

Bízunk abban, hogy sikerült megfelelően kivesézni a C-vitamint, és mindekinek sikerül megtalálnia a neki megfelelő formát és mennyiséget.

Tartalomhoz tartozó címkék: C-vitamin aszkorbinsav