Medveszőlő
A medveszőlő vagy orvosi medveszőlő (Arctostaphylos uva-ursi) a hangafélék családjába tartozó növényfaj. A növény Eurázsia északi részén és Kanadában honos.
A medveszőlőben található hatóanyagok fertőtlenítő, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásúak, és elsősorban húgyúti fertőzések, hólyaghurut kezelésére használják.
Alkalmazható továbbá a veseutak fertőtlenítésére, vese- és epekő ellen. Csökkenti az előmenstruációs panaszokat. Gyakran herpesz ellenes kenőcsök és hüvelyi fertőzések elleni kenőcsök alkotórésze. Sebkezelésre is alkalmazható, medveszőlőlevél-főzetbe áztatott borogatással. Gyógyítja a lép, máj, hasnyálmirigy betegségeit. Hasznos lehet cukorbetegséggel kapcsolatos problémáknál is.
Tea: hideg vízzel érdemes elkészíteni, így magas csersavtartalma nem kerül be teljes mértékben a teába. 1 teáskanál levelet 2,5 dl hideg vízzel leöntünk, és 6-10 órán át áztatjuk, néha megkeverjük, majd leszűrjük.
Figyelem! A medveszőlőt várandós és szoptató nők, valamint 12 évnél fiatalabb gyerekek ne használják. Teáját egy hétnél tovább ne fogyasszuk! Évente legfeljebb 5 kúra ajánlott! A hosszan tartó használatkor székrekedés, majd májkárosodás is kialakulhat. Magas cserzőanyag-tartalma miatt émelygést, hányást, gyomor panaszokat okozhat.