Lehet, hogy Te is magnéziumhiányos vagy?
Fáradékony vagy? Izomgörcsökkel küzdesz? Hangulatod ok nélkül váltakozik? Migrén, idegesség, szorongás gyötör? Álmatlansággal küzdesz?
Gyanakodj magnéziumhiányra!
A magnézium egy létfontosságú ásványi anyag, nélküle sejtjeink nem képesek a normális működésre. Mondhatnánk, hogy már a csapból is magnézium folyik, hisz a TV csatornákon végiglapozva, 5 perc alatt kb. 10-szer nyomják az arcunkba valamelyik magnézium készítmény reklámját (illetve, leginkább az egyik nagy gyógyszergyártóét, melynek kapszulánkénti hatóanyagtartama meglehetősen csekély), DE, miután a reklámban 1-2 problémára korlátozódik az ajánlás, tapasztalatunk szerint, az emberek jó részének nem sok ismerete van arról, hogy valójában mennyire fontos ásványi anyagról beszélünk.
Nézzük hát, miben is játszik fontos szerepet a magnézium:
- Nélkülözhetetlen az idegek és izmok megfelelő működéséhez. De hogyan is? Úgy, hogy kiegyensúlyozza a szervezetben kalciumot, ugyanis amennyiben a szervezet nem jut elegendő magnéziumhoz, akkor a kalcium mennyisége megnő, aminek hatására az idegsejtek fokozott működésbe lépnek, indokolatlan üzenetet küldenek, ami túlzott izom összehúzódásokat eredményez.
- Szükséges a normális kalcium-, nátrium-, kálium- és foszforegyensúlyhoz és ioncseréhez, valamint a C-vitamin anyagcseréjéhez.
- Nélkülözhetetlen az izom- és a szívműködéshez, csökkenti a szívroham kockázatát.
- Fontos szerepet játszik a vércukor energiává alakulásának folyamatában.
- Stresszellenes, nyugtató hatású, segít leküzdeni a depressziót, ingerlékenységet, álmatlanságot.
- Szerepet játszik a fogak egészségének megőrzésében
- Hozzájárul az egészséges csontozat fenntartásához. (Érdekesség: a szervezetben található magnézium mennyiségének mintegy kétharmada a csontokban található)
Szerencsére a magnézium sokféle élelemben előfordul, mint pl. olajos magvakban, de főleg a földimogyoróban, napraforgómagban, lenmagban, mandulában, tökmagban, dióban, korpában, sötétzöld leveles zöldségekben, olajos halakban, makrélában, rákban. De gazdag magnéziumban a banán és az avokádó is. Ezen kívül lehet kapni kifejezetten magnéziummal dúsított vizet is.
Fontos azonban tudni, hogy a magnéziumnak „ellenségei” is vannak!
Például a legtöbb sötét színű, szénsavas üdítőital foszfátokat tartalmaz, melyek hozzákötődnek a magnéziumhoz, ezáltal a szervezet nem tudja felvenni azt. Tehát ha valaki rendszeresen üdítőitalt iszik az étkezések után, akkor hiába táplálkozik kiegyensúlyozottan, a bejutott magnéziumot a kimosódik, még mielőtt a szervezet hasznosítani tudná.
Ezen kívül a kávé, (vagy bármilyen koffeintartalmú ital), az alkohol, továbbá számos gyógyszer (pl. vízhajtók, szívgyógyszerek, fogamzásgátlók, ösztrogénpótlók stb.) megnöveli a vesén át kiválasztódó magnézium mennyiségét, így csökkentve a szervezet magnézium-szintjét.
Az említetteken túl, bizonyos tartósítószerek, valamint a magas zsír- és fehérjetartalmú étrend is gátolja a magnézium hasznosulását.
Fenti esetekben szinte biztos, hogy magnéziumpótlásra van szükség. Erre ma már számos forma létezik, nagyon sok magnéziumkészítmény van a piacon. Érdemes figyelni arra, hogy lehetőleg a jól hasznosuló formát (citrát, laktát, orotát) válaszd, és napi 200-300 mg legyen a pótlás.
Fontos, hogy ha magnéziumpótlásba kezdesz, a kúra legalább 1-2 hónapig tartson!
+1 tipp: Ha sportoló vagy, akkor szintén szükséged van magnéziumpótlásra!